Landing page - co to jest i do czego może się przydać?
Landing page nazywany również stroną docelową lub stroną lądowania to szczególny rodzaj strony internetowej. Służy on głównie do przyciągania uwagi użytkowników odwiedzających witrynę. Z tego artykułu dowiesz się, do czego może się przydać landing page, jakie są jego rodzaje i co powinno się na nim znaleźć.
Spis treści:
1. Co to jest landing page?
2. Przykłady landing page
3. Rodzaje landing page
4. Jak zrobić landing page?
5. Najważniejsze elementy
6. Landing page - cena
Landing page - co to jest?
Landing page, czyli strona docelowa, to kluczowy element każdej kampanii marketingowej online. Jest to specjalnie zaprojektowana strona internetowa, która skupia się na jednym celu, którym może być m.in.:
zakup produktu,
zapisanie się do newslettera,
pobranie e-booka,
wypełnienie formularza kontaktowego,
zapytanie o ofertę.
Dzięki temu, że landing page skupia się na jednej, konkretnej akcji jest bardziej efektywny w pozyskiwaniu klientów niż strona główna. Na stronie głównej znajduje się z reguły wiele elementów np. menu, oferta, wiele linków, blog. Użytkownik może wybierać spośród wielu opcji nawigacji po stronie i nie masz aż tak dużego wpływu na to, jak będzie się po niej poruszał.
Landing page można podzielić na różne rodzaje w zależności od celu, który ma realizować. Oto najpopularniejsze typy stron lądowania:
Landing page sprzedażowy
Strona sprzedażowa ma na celu przekonanie odwiedzających do zakupu produktu lub usługi. Skupia się na prezentacji oferty, podkreślaniu jej zalet i wartości oraz wezwaniu do zakupu.
Landing page sprzedażowy powinien zawierać: opisy produktu/usługi, opinie klientów, zniżki i promocje oraz wyraźne wezwanie do działania (CTA). Strony sprzedażowe są przydatne podczas prowadzenia kampanii marketingowych w e-commerce oraz przedstawianiu ofert specjalnych.
Strona z zapisami
Strony z zapisami używa się, gdy chcemy przekształcać odwiedzających witrynę w uczestników wydarzenia lub subskrybentów newslettera. Landing page z zapisami nie służy do bezpośredniej sprzedaży, a do “wciągnięcia” w lejek marketingowy. Mając bazę kontaktów, możesz w późniejszym czasie prowadzić kampanię sprzedażową za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Landing page pod kampanie reklamowe
Strony docelowe znajdują swoje zastosowanie podczas prowadzenia płatnych kampanii reklamowych. Na taki landing page można przekierować ruch pozyskany np. z płatnych reklam w social mediach i wyszukiwarkach. Ważne jest, aby na takiej stronie znalazły się wysokiej jakości treści oraz wezwanie do działania, aby utrzymać uwagę klienta.
Strony z podziękowaniami
Strony z podziękowaniami stosuje się do potwierdzania: zamówień, zapisów do newslettera czy wydarzenia. Na taką stronę trafia użytkownik po podjęciu określonej akcji, np. po wypełnieniu formularza kontaktowego czy dokonaniu zakupu. Landing page z podziękowaniem ma na celu potwierdzenie wykonanej akcji i ewentualne zachęcenie do kolejnych kroków.
Na takiej stronie można umieścić informację o dalszych krokach, które musi wykonać użytkownik np. potwierdzenie wzięcia udziału w webinarze. To też dobre miejsce do tego, aby wezwać użytkownika do dodatkowego działania. Możesz go nakłonić do pobrania dodatkowych materiałów czy podzielenia się opinią w social mediach.
Landing page z zapowiedzią
Strona z zapowiedzią nowego produktu, funkcjonalności czy wydarzenia to często jeden z ważniejszych elementów całej akcji marketingowej. Zadaniem takiej strony lądowania jest wzbudzenie w użytkownikach ciekawości i ekscytacji. Wchodząc na nią, najczęściej można zobaczyć element, który odlicza czas do premiery oraz specjalne, przedpremierowe zniżki.
Stworzenie skutecznej strony docelowej wymaga przemyślanej strategii, dobrego designu i umiejętności technicznych. Na samym początku należy określić cel, który chcemy osiągnąć za pomocą landing page np. sprzedaż produktu, zbieranie leadów, rejestracja na wydarzenie.
Aby taka strona spełniała założone cele, trzeba odpowiednio określić grupę docelową i dostosować do niej przekaz. Należy też określić, jakie metryki będą mierzyć skuteczność strony (czas spędzony na stronie, liczba zapisów, współczynnik kliknięć itp.).
Landing page musi być dostosowany do urządzeń mobilnych, ponieważ obecnie wielu odbiorców przegląda strony internetowe na telefonie. Landing page, który źle wyświetla się na urządzeniach innych niż komputer negatywnie wpłynie na liczbę konwersji.
Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć, jest optymalizacja landing page pod wyszukiwarki i odpowiednie reklamowanie witryny. Na nic zda się estetyczna strona, z dobrymi tekstami i dobrze wykonana pod względem technicznym, jeśli nikt jej nie odwiedzi.
W internecie można znaleźć wiele darmowych oraz płatnych kreatorów landing page. Istnieją także kursy i filmiki instruktażowe, jak stworzyć strony docelowe, a także całe witryny. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, to takie zadanie będzie wymagające i czasochłonne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia landing page specjaliście.
Landing page - o tych elementach należy pamiętać
Efektywny landing page to połączenie wielu mniejszych i większych elementów, które tworzą spójną całość. Aby stworzyć skuteczną strone lądowania należy pamiętać o takich elementach jak:
Call to action (CTA)
Landing page ma jeden, konkretny cel i aby go osiągnąć, należy umieścić na stronie wezwanie do działania. CTA najczęściej przybiera formę przycisku, który jest łatwo zauważalny na stronie. Powinien to być najbardziej widoczny element na stronie docelowej, aby odwiedzający od razu wiedzieli, co mają zrobić.
Call to action powinno jasno informować odbiorcę, co stanie się po kliknięciu np. “Dołącz do newslettera” informuje odbiorcę, że po kliknięciu dołączy do newslettera, “Odbierz rabat” jest jasnym komunikatem, że po kliknięciu otrzymamy rabat. Dobrze przemyślane CTA zwiększa konwersję, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego stworzenie.
Treści
Strony internetowe nie istniałyby bez treści. Tworząc treści na landing page, pamiętaj o języku korzyści, czyli pisz tak, aby odbiorca poczuł, że opłaca się wykonać akcję, której od niego oczekujesz.
Pisanie tekstów na landing page różni się od pisania treści np. na bloga. W przypadku stron docelowych najlepiej sprawdzają się krótkie, konkretne i przekonujące komunikaty. Nikt z reguły nie czyta wszystkiego, co znajduje się na stronie, co więcej spora część osób skupia się jedynie na nagłówkach.
Estetyczny design landing page
Niezależnie od tego, jak dobre będą treści na landing page, mogą one nie przynieść zadowalających rezultatów, jeśli wygląd strony będzie odstraszać użytkowników. Nieestetyczna strona, może zniweczyć cały wysiłek, włożony w pozostałe elementy. Design strony ma duże znaczenie w zdobywaniu potencjalnych klientów.
Na stronie docelowej warto umieścić materiały wideo oraz grafiki. Elementy graficzne mogą być czynnikiem, który w dużym stopniu zaważy na tym, czy użytkownik będzie zainteresowany produktem lub usługą, którą oferujesz. Oczywiście to, co pokazujesz na stronie, musi być zgodne z tym, co otrzyma od Ciebie klient.
Formularz
Celem formularza jest domykanie leadów, czyli pozyskanie danych osób, które odwiedzają stronę. Formularz kontaktowy lub formularz zapisu to niezbędny element na landing page. Aby działał on zgodnie z prawem, musisz zadbać o niezbędne zgody marketingowe oraz politykę przetwarzania danych.
To, o jakie dane prosić w formularzu jest kwestią dyskusyjną. Są zwolennicy krótkich formularzy, które wymagają podania paru danych np. imienia i adresu e-mail. Nie brakuje też osób, które wolą stosować bardziej skomplikowane formularze wymagające zostawienia dużej ilości informacji.
Konstrukcja formularza zależy tak naprawdę od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. W niektórych sytuacjach np. przy zapisach do newslettera wystarczy tylko imię oraz adres e-mail. Jeśli jednak formularz ma być narzędziem dla działu sprzedaży, może okazać się, że trzeba zebrać więcej danych takich jak: imię, nazwisko, adres-email, numer telefonu, nazwa firmy.
Szybkość ładowania strony
Kwestią techniczną, na którą należy zwrócić uwagę, jest optymalizacja landing page pod względem szybkości. Można ją sprawdzić za pomocą bezpłatnego narzędzia Google PageSpeed Insights. Domena internetowa, która ładuje się za długo (kilkanaście sekund), może przesądzić o tym, że użytkownik zrezygnuje z zobaczenia tego, co masz mu do zaoferowania. Długi czas ładowania skutkuje niższym współczynnikiem konwersji oraz przepalaniem budżetu na reklamy.
Dopasowanie do urządzeń mobilnych
Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać z technicznego punktu widzenia, jest dopasowanie landing page do urządzeń mobilnych. Strona powinna prawidłowo wyświetlać się nie tylko na ekranie laptopa czy komputera, ale także na mniejszych rozdzielczościach.
Obecnie wiele osób przegląda internet na telefonie i z roku na rok jest ich tylko coraz więcej. Dopasowanie do urządzeń mobilnych jest szczególnie istotne, jeśli planujesz pozyskiwać ruch z mediów społecznościowych, ponieważ większość z nich pochodzi z telefonów. Przed udostępnieniem strony docelowej upewnij się, że wygląda ona dobrze na różnych rozdzielczościach.
Certyfikat SSL
Strony, które nie mają certyfikatu SSL, wyświetlają się użytkownikom jako niebezpieczne, co powoduje drastyczny spadek odwiedzin witryny. Certyfikat SSL zapewnia poufność i autentyczność danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. To ważny element, szczególnie jeśli korzystasz z formularzy kontaktowych. Certyfikat można uzyskać za darmo lub za opłatą.
Opinie
Jeśli celem Twojej strony docelowej jest sprzedaż produktu lub usługi, to pamiętaj o umieszczeniu na niej opinii klientów. Social proof, czyli społeczny dowód słuszności polega na tym, że wiele osób przed dokonaniem zakupu szuka opinii w internecie. Jesteśmy bardziej skłonni kupić coś, co ma dużo dobrych opinii, nawet jeśli pochodzą one od osób, których nie znamy.
Opinie i rekomendacje są jednym z czynników, które wpływają na nasze decyzje zakupowe. Opinie umieszczone na landing page mają za zadanie upewnić użytkownika w tym, że jego decyzja o zakupie jest słuszna. Stosując na stronie prawdziwe opinie zadowolonych klientów, możesz zwiększyć liczbę konwersji.
To ile kosztuje landing page, zależy od wielu czynników i trudno jest podać jedną, konkretną kwotę, którą trzeba przeznaczyć na ten cel. Jeśli chcesz zlecić wykonanie strony docelowej specjaliście, to cena zostanie ustalona indywidualnie i będzie uzależniona od zakresu prac.
Im większy i wymagający jest projekt, tym cena będzie wyższa. Masz bowiem do wyboru prosty landing page z grafikami, treściami i formularzem, a także strony docelowe zintegrowane z aplikacjami, wielojęzyczne z unikalnymi materiałami wideo oraz skomplikowanymi szablonami.
Cena tworzenia landing page przez profesjonalistów wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przed zleceniem realizacji projektu zastanów się, jakie dokładnie są Twoje potrzeby oraz jakim budżetem dysponujesz.
Landing page - podsumowanie
Strona docelowa to narzędzie, które jest chętnie używane w marketingu. Dzięki niej możemy generować leady, promować swoją markę, zwiększać sprzedaż poprzez pozyskiwanie nowych klientów. Landing page powinien mieć jeden, jasno określony cel. Dobrze zaprojektowana i wdrożona strona przekona użytkownika do wykonania czynności, na której nam zależy np. zapisania się do newslettera, pozostawienia numeru telefonu.
W tym przypadku ważne jest kompleksowe podejście. Podczas tworzenia landing page trzeba zadbać o spójną strategię, dobre treści, materiały wizualne, kwestie techniczne. Zadanie jest więc złożone, ale jego realizacja może przynieść bardzo dobre rezultaty.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić landing page, który będzie skuteczny, to chętnie odpowiemy Ci na to pytanie. Dostosujemy rozwiązanie do Twoich aktualnych potrzeb i celów biznesowych.